Sıkça Sorulan Sorular

Split Sistem Nedir?

Klima cihazı konut, işyeri vb. kapalı alanlardan dış ortama, dış ortamdan kapalı alanlara konfor amaçlı olarak ısı transferi yapmaktadır. Sistemin 2 ana parçası vardır; iç ortamda ısı alışverişi yapan iç ünite ve dış ortamda ısı alışverişi yapan dış ünite. Bu iki ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. İki ayrı birimden oluşan bu sisteme split sistem denmektedir.

Multi Split Sistem Nedir?

Multi split, çoklu split anlamına gelmekte olup, birebir split klimalarda olduğu gibi bir tek dış ünitesi bulunmaktadır. Buna karşılık birden fazla iç ünite bu tek dış üniteye bağlanmaktadır.

VRF Sistem Nedir?

VRF sistem, yani Variable Refrigerant Flow (Değişken Soğutucu Debili Sistem), günümüz akıllı binalarının ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen, bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. VRF klima sistemleri, ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar ve oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının  gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır.

Db(A) Nedir? Neden Önemlidir?

dB(A) ses seviyesi anlamına gelen “desibel” kelimesinin kısaltmasıdır. Klima satın alırken emsallerine göre gürültü seviyesi en düşük olan seçilmelidir. Uyurken dış ortamdaki sesleri bilinçaltımızdan fark ederiz. 40 dB civarı ses seviyesi rahatsız bir uykuya neden olur. İyi bir uyku için ses seviyesinin 40 dB’in altında olması gerekir. General’in sessiz çalışma konumunda ses seviyesi 20 dB(A) değerine kadar düşebilen modelleri mevcuttur.

BTU/h Ne Demektir?

Klimaların kapasiteleri için kullanılan güç birimidir. 1 watt 3,415 BTU/h’a eşittir.

Inverter Ne Demektir?

Yüke göre kapasite değişimi ve enerji tasarrufu sağlarken, diğer taraftan inverter klimalar özellikle yaz çalışma konumunda ortam sıcaklığını ayar sıcaklığına yaklaştırdıkça kapasite düşeceğinden, üfleme havası sıcaklığını yükselterek ve düşük sıcaklıktaki üfleme havasına direkt maruz kalma riskini ortadan kaldırarak büyük bir konfor sağlamaktadır.

Cop ve Eer Nedir?

Klimalar, ısıtma ve soğutma işlevini yerine getirirken elektrik enerjisi harcar. Bir klimanın ne kadar verimli olduğunu anlamak için performans kat sayısı anlamına gelen COP (Coefficient Of Performance) ve elektrik verimliliği anlamına gelen EER (Energy Efficiency Ratio) değerleri gösterge olarak kullanılır. A, B… gibi enerji sınıflarının referansı bu verimlilik göstergeleridir. Bir klimada bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar verimlidir.

Otomatik Filtre Temizleme Ne Anlama Gelir?

General, dünyada bir ilk olan otomatik filtre temizlemeli klimalar sunar. Bu sayede sadece kumanda kontrolü ile tüm filtre 2 dakikada otomatik olarak temizlenir. Filtre otomatik olarak temizlendikten sonra enerji tasarrufu yükten bağımsız olarak artar.

Duyulur Isı ve Gizli Isı Nedir?

Duyulur ısı, maddenin sıcaklığını değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Maddenin sıcaklığında farklıllık yaratır, ama halini değiştirmez. Gizli ısı ise, maddenin fiziksel halini değiştirmesine rağmen, sıcaklığında fark oluşturmaz. Klimalar ortamdan duyulur ısı çekerek sıcaklığı azaltırken, gizli ısı çekerek hava içindeki su buharlarını yoğunlaştırır, nem miktarını azaltır ve iç mekanı konforlu hale getirir.

Heat Pump (Isı Pompası) Nedir?

Harici bir ısı kaynağı kullanarak istenen mekanı soğutan veya ısıtan cihazların basit çalışma prensibidir. Çoğu kez kullanılan kaynak, dış hava olduğu gibi, toprak ya da su da olabilir. Aynı cihazın soğutma ve ısıtma yapması, aslen dört yollu vana mekanizması ile buna yön veren sensörler ve mikro işlemciler sayesindedir. Heat pump özellikli split klimalar, soğutma yaparken aynı anda zaten sıcak olan dış havayı ısıtırlar ve ısıtma yaparken dış havayı soğuturlar. Buzdolaplarımızın içindeki yiyecekleri soğutarak korurken, arkasındaki kondenser yüzeyinden ısı yayarak mutfağımızı ısıtması “heat pump”ı izah eden en basit örnektir.

Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

Kapasite montaj yapılacak mekanın bulunduğu bölgeye, yapı malzemesine, pencere alanına, güneş ışığı alma miktarına, ortamda bulunan kişi sayısına, ek ısı kaynaklarına ve alanın büyüklüğüne göre yetkili kişiler tarafından hesaplanır.

Klima Montajını Neden Yetkili Servis Yapmalıdır?

Tüm klimalar çalışma prensibi olarak birbirine benzese de montaj esnasında yapılması gerekenler ve alınan ölçüm değerleri markalara göre farklılık gösterir. Alanında uzman, eğitimli ve deneyimli kadrolara sahip General Yetkili Servisleri, teknik ve idari kurallara uygun yapacakları montajlar ile ürünün uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilmesine imkan sağlar. Bununla beraber klimalara garanti uygulanabilmesi için montajı ve diğer satış sonrası hizmetleri yetkili servis yapmalıdır.

Evimdeki / Ofisimdeki Gerilim (Voltaj) Düşük, Ne Yapmalıdır?

Bölge elektrik dağıtıcısı ile görüşülerek gerekli iyileştirme yapılabilir. Bunun yanı sıra, servo motorlu voltaj regülatörü kullanılabilir. Servo motorlu voltaj regülatörü seçimi, jeneratör hesabına benzer tarzda yapılır. Gerilimin regülatör ile düzenlenebilmesi için şebeke degerlerinin belli limitler arasında seyretmesi gerekir. Anormal düşük ya da yüksek gerilimlerin regülasyonu mümkün olmayabilir. Kullanım kılavuzunda yazılı standart gerilim değerleri dışında kullanılan ürünlerde garanti dahilinde değerlendirilemeyecek hasar meydana gelebilir

Klimamı Jeneratör İle Çalıştırabilir Miyim? Jeneratör Seçimini Nasıl Yapmalıdır?

Klimalar jeneratör ile çalıştırılabilir. Ancak çalıştırılacak jeneratör hesabı, klimanın 1 veya 3 fazlı olması, ilk kalkış ve nominal akım değerleri gözetilerek dikkatle yapılmalıdır. Inverter tip klimalar, aynı kapasitedeki konvansiyonel klimalara göre daha küçük jeneratörler ile çalıştırılabilirler.

Jeneratör gücü (VA) = Çalışma gerilimi x Azami Akım (İlk kalkış ya da nominal akım değerinden büyük olan)

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klimanın hava üfleme kanatlarının direk olarak insanlara, evcil hayvanlara ve bitkilere gelmemesi tavsiye edilir. Kullanma kılavuzlarında da belirtildiği üzere konforlu bir ortam için oda sıcaklığının soğutma için 25-27°C ve ısıtma için ise 20-24°C aralığında bir sıcaklık değerine ayarlanması gerekli ve uygundur. Daha düşük sıcaklıklarda kullanım yazın hasta ettiğine dair yanlış bir önyargıya sebep olmaktadır.

Klima Kullanırken Tasarruf Sağlamak ve İyi Verim Almak İçin Ne Yapmalıdır?

Klima işletim maliyetinin azaltılması ve gerekli verimin alınabilmesindeki anahtar işlem ısı yüklerinin azaltılmasıdır. Kullanımda olmayan odaların lambalarını kapatın. Açık kalması durumunda gereksiz yere ısı üreterek klimanızın daha fazla çalışmasına yol açar. Doğrudan güneş ışığından korunmak için perde, panjur, tente, vb. kullanarak basit önlemler alın. Bu odanın daha serin olmasını sağlayacaktır. Yazın öğleden sonraki zamanlarda klimatize edilen mekandaki aktivitelerinizi minimize etmeye ve kapısını açmamaya çalışın. Bu, soğuk havanın dışarıya kaçmasına, sıcak havanın içeri girmesine yol açar. Klima işletim maliyetinin azaltılmasında en etkili yollardan biri de termostat ayarıdır. Termostat ayarınızı soğutmada 1°C veya daha fazla yükseltin, ısıtmada ise 2°C veya daha fazla düşürün. Soğutmada yükselteceğiniz termostat sıcaklığı ile mevsimlik %10’a varan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Klimanızla birlikte mümkün ise tavan tipi veya taşınabilir fan kullanın. Bu birkaç derece daha soğuk hissetmenize neden olur. Bu sayede termostat ayarınızı biraz daha yüksek tutarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Klima filtrelerinin temiz olduğundan emin olun. İki haftada bir kontrol edin. Kirli filtreler soğutma ve ısıtma verimliliğini azaltır. Klima çalışırken kapı ve pencereleri kapatın. Mutfak ve banyo havalandırmalarını çalıştırmayın. Sızdırmazlık sağlamak için pencere ve kapılara tedbir alın. Eğer klimanızın yeterli derecede soğutma veya ısıtma yapmadığını düşünüyorsanız hemen yetkili servisinize kontrol ettirin. Bu durum elektrik faturasının aşırı derecede artmasına yol açabilir.

Klimalara Neden Bakım Yapılmalıdır?

Periyodik bakım ile klimaların ısı değiştiricilerinde kirlilik nedeniyle oluşan verim düşüklükleri önlendiği için tüketilen elektrik enerjisi azalarak tasarruf sağlanır. Yetkili servis tarafından dikkat ve düzen ile yapılan koruyucu bakım, arıza oluşma riskini azaltır. Bakımı yapılmış klimada önceden tahmin edilmeyen kesintiler engellenerek konforda süreklilik sağlanırken, onarım ve yedek parça maliyetleri asgari seviyeye iner. Öte yandan ünitelerde yoğuşan suyu depolayan tava ve gider hattında uzun süre bakım yapılmaz ise bakterilerin üremesine olanak sağlayan ortam koşulları oluşur. Bu bakteriler, ortama rahatsız edici koku yaydıkları gibi özellikle alerjik hastalıkların önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Klima Sağlık Açısından Zararlı Mıdır?

Düzenli olarak bakımı yapılan, yetkili-ehliyetli teknik personel tarafından montajlanmış, doğru ve bilinçli kullanılan klimaların oluşturduğu konfor ve filtreleme özelliklerinin, sağlık açısından büyük faydaları olduğu, sağlık kuruluşları ve bilimsel otoriteler tarafından bildirilmektedir. Bununla beraber ürünün, kılavuzuna uymayan tarzda kullanılması ya da sayılan konulardan herhangi birinin ihmali, birtakım alerjik ve solunum rahatsızlıklarının doğmasına neden olabilir.

Klimaworld.com.tr
Whatsapp Sipariş
Beğendiklerim Menü 0 0.00₺
Yukarı